Novosti

Svjetski dan masline

Opća skupština UNESCO-a je na svom 40. zasjedanju 2019. godine proglasila Svjetski dan masline koji se svake godine obilježava 26. studenoga.

Naime, stablo masline, odnosno maslinova grančica, od davnine je simbol mira, mudrosti i sklada. Kao takvo, maslinovo drvo je važno, ne samo za zemlje u kojima ovo plemenito drvo raste, nego i za ljude i zajednice diljem svijeta.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana masline je potaknuti zaštitu masline i vrijednosti koje ona utjelovljuje, kako bi se cijenio njezin važan društveni, kulturni, gospodarski i okolišni značaj za čovječanstvo. Također, obilježavanjem Svjetskog dana masline jačaju se i zajednički napori za održivost okoliša.

Maslina prati čovječanstvo tisućama godina, utjelovljujući njegove težnje, jer svojom legendarnom dugovječnošću i sposobnošću da se digne iz pepela, seže dalje od kratkovidnosti trenutka: posaditi stablo masline i jesti njegov plod znači pridružiti se lancu čovječanstva“, izjavila je Audrey Azoulay, glavna ravnateljica UNESCO-a.

Što se tiče Republike Hrvatske, u vremenskom razdoblju 2018.-2023., sektor maslina i maslinovog ulja u ukupnoj vrijednosti poljoprivredne proizvodnje sudjeluje u prosjeku s 1,8%. Ekološka proizvodnja maslina odvijala se na površini od 2.393 ha (11,5% ukupne površine maslinika),a proizvedeno je 2.352 tone ekološki uzgojenih maslina. Promatrano u odnosu na 2022. godinu ekološka proizvodnja je povećana za 2,5% (Godišnje izvješće o stanju poljoprivrede u 2023. godini).

Između ostaloga, za naglasiti je da su među najstarijim maslinama na svijetu masline iz mjesta Lun na otoku Pagu. Na temelju istraživanja provedenih na dosad ispitanim stablima, najstarije masline u Vrtovima lunjskih maslina starije su od 2000 i 1600 godina, što ih svrstava među pet najstarijih maslina na svijetu, zajedno sa stablima masline iz Crne Gore, Grčke i Izraela.