Novosti

Objavljeno završno Izvješće Strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede Europske unije

Strateški dijalog o budućnosti poljoprivrede Europske unije, koji je najavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u svom govoru o stanju Unije u rujnu 2023. godine, pokrenut je u siječnju 2024. godine.

Strateški dijalog je forum 29 glavnih dionika iz europskog poljoprivredno-prehrambenog sektora, civilnog društva, ruralnih zajednica, financijskih institucija i akademske zajednice, s ciljem oblikovanja zajedničke vizije za budućnost poljoprivredno-prehrambenih sustava EU.

Završno Izvješće Strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede EU pod naslovom „Zajednička perspektiva za poljoprivredu i hranu u Europi“ objavljeno je 4. rujna 2024. godine.

Izvješće sadrži procjenu izazova i prilika s nizom preporuka koje će usmjeravati rad Europske komisije prilikom oblikovanja Vizije za poljoprivredu i hranu EU, koja će biti predstavljena u prvih 100 dana drugog mandata predsjednice von der Leyen.

Europska komisija će pomno procijeniti preporuke Izvješća, kako bi uspostavila novu platformu koja će okupiti aktere iz cijelog poljoprivredno-prehrambenog sektora, civilnog društva i svijeta znanosti, te nastaviti s međusobnom izgradnjom povjerenja u razmjeni različitih gledišta i dijalogom o strategijama za održivije i otpornije poljoprivredno-prehrambene sustave EU.

U predmetnom Izvješću Strateškog dijaloga je istaknuto da su poljoprivredna i prehrambena proizvodnja ključan dio europskog društva i sigurnosti te da je raznolikost europske hrane i poljoprivrede velika prednost. Izražen je konsenzus članova Strateškog dijaloga da se ekonomska, ekološka i društvena održivost u poljoprivredno-prehrambenom sektoru mogu međusobno jačati, osobito ako su podržane usklađenim mjerama politike. Naglašena je i uloga tržišta, prehrambenih navika i inovacija u poticanju održivosti.

Preporuke navedene u Izvješću strukturirane su u pet „stupova“:

  • Zajednički rad za održivu, otpornu i konkurentnu budućnost: u ovom dijelu je istaknuta potreba prilagodbe ZPP-a u kontekstu trenutne tranzicije prema održivijim i konkurentnijim prehrambenim sustavima, jačanja položaja poljoprivrednika u prehrambenom lancu vrijednosti, pristupa financiranju te uloge trgovine i međunarodnih standarda.
  • Napredovanje prema održivim poljoprivredno-prehrambenim sustavima: u ovom dijelu preporuka riječ je o podršci i promicanju održivih poljoprivrednih praksi, uključujući stočarstvo, te važnosti povećane svijesti o dobrobiti životinja i osnaživanja potrošača da odabiru održivu i uravnoteženu prehranu.
  • Promicanje transformacijske otpornosti: u svjetlu rastućih okolišnih, klimatskih, geopolitičkih i gospodarskih rizika, u Izvješću se ističe potreba jačanja alata za upravljanje rizicima i kriznim situacijama, boljeg očuvanja i upravljanja poljoprivrednim zemljištem, promicanja poljoprivrede otporne u području vodnih resursa i razvoja inovativnih pristupa oplemenjivanju biljaka.
  • Izgradnja atraktivnog i raznolikog sektora: u ovom dijelu Izvješća naglašava se važnost generacijske obnove i ravnopravnosti spolova, kao i živahnih ruralnih područja i poljoprivredno-prehrambenih sustava, uključujući potrebu zaštite radnika.
  • Bolji pristup i korištenje znanja i inovacija: u preporukama se zaključuje o nužnosti lakšeg pristupa znanju i vještinama te prilikama koje nudi digitalizacija.

Izvješće je moguće preuzeti na engleskom jeziku putem poveznice.