Novosti, Uspješne priče

Do udaje Marija Kalistović nije prišla govedu, a danas s mužem vodi veliko imanje

Čitatelji Jutarnjeg lista titulu najbolje mlade poljoprivrednice dodijelili su Mariji Kalistović. Njezin plan je povećati stočni fond, obnoviti stado i doći do nekih 70-80 junica

Iako je i sama odrasla na selu, štoviše, u obitelji koja se bavila stočarstvom, Marija Kalistović iz Drenovaca do udaje praktički nikada nije prišla govedu, a danas joj je to svakodnevica od koje ona i njezina obitelj lijepo žive i s velikim optimizmom gledaju u budućnost. Njezin je suprug Matija još 2004. godine pokrenuo OPG i godinama je taj posao bio na granici isplativosti, jer za veća ulaganja u stočni fond novca nije bilo dovoljno, a nedostajalo je i zemlje za proizvodnju hrane. No, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i Kalistovićima su se otvorile nove mogućnosti, pa je Marija 2015. godine preuzela na sebe OPG i još aktivnije se uključila u njegov rad.

– Shvatili smo da imamo prostora za napredak i da možemo u ovome biti još uspješniji. Vrlo brzo nakon što sam preuzela OPG prošli smo na natječaju za tip operacije 6.1.1. iz Programa ruralnog razvoja i dobili 50.000 eura bespovratnih sredstava za kupovinu junica, kao dugoročnu investiciju. Odlučili smo se na sustav krava-tele i to nam je bio veliki vjetar u leđa, a razmišljali smo o budućnosti jer te krave mogu 15 godina donositi telad – prisjetila se Marija vremena u kojem se ozbiljno uhvatila u koštac sa stočarstvom. Danas je na njihovu imanju 41 krava, jedan certificirani rasplodni bik, 15-ak teladi i 15 rasplodnih krmača, rasplodni nerast i oko 40 prasaca. Broj grla su povećali za 100 posto u odnosu na razdoblje do 2015.

Primarna djelatnost

Stočarstvo nam je primarna djelatnost, a imamo i 36 hektara zemlje na kojoj uzgajamo hranu za našu stoku. Dobili smo na natječaju 29 hektara državne zemlje jer imamo uvjetna grla, pa smo ostvarili prednost i to nam je jako puno pomoglo budući da smo do tada puno hrane morali kupovati. Sada praktički sve sami proizvedemo. Najviše je kukuruza, imamo i ječam, nešto malo soje i ove godine suncokret zbog plodoreda – kažu supružnici Kalistović, koji su u međuvremenu pojačali i vozni i strojni park jer su uz pomoć tipa operacije 4.1.1 za tovno gospodarstvo Ministarstva poljoprivrede kupili traktor s utovarivačem i prikolicu za rolo bale. No, nas je zanimalo kako se kod Marije prelomilo da od djevojke koja sa stokom nije imala veze postane žena kojoj je to svakodnevica.

To je mnogima zanimljivo. Ja sam iz susjednog sela, iz Vrbanje, i moji su se nekada bavili stočarstvom, a onda je tata otvorio klaonicu koju i danas vodi. No, iako je u našem dvorištu uvijek bilo neke stoke, ja s njima zapravo nisam imala nikakvog doticaja i meni je sve to bilo strano. S udajom sam, pak, došla u situaciju da to postane dio mog života jer sam sve češće dolazila u situaciju da moram otići u štalu. Ne znam, Matija je na polju i kaže mi da odem s vremena na vrijeme provjeriti je li se krava otelila. Uzalud sam mu govorila da o tome nemam pojma. No, s vremenom sam počela hvatati konce i na kraju sam postala pravi stručnjak za teljenje, tako da danas uživam u ovom poslu – nasmijala se Marija i nastavila.

Ključna je bila moja volja, ali i neki iracionalni strah da ne ostanemo gladni. No, moram reći i da sam pri tome imala neke svoje uvjete, a oni se prije svega odnose na čistoću, jer mi je to jako važno. Čistoća mora biti na nivou, što je na ovakvom imanju veliki izazov – kaže Marija, a Matija se ubacuje.

Prekvalifikacija

– Imali smo problema u početku. Tresi gume ondje, tu ne smiješ ostaviti ovo, tamo se presvuci i ostavi čizme… No, s vremenom sam se i ja naviknuo. Sada i mi pazimo. Dovela nas je u red – priznaje Matija, a Marija pojašnjava da je i sama malo snizila kriterije.

Nekada malo progledam kroz prste. Nisam baš više toliko zahtjevna. Malo sam spustila kriterije, ali ne previše – dodala je naša sugovornica, koja je u međuvremenu odradila i prekvalifikaciju te stekla zanimanje poljoprivredni tehničar, fitofarmaceut.

Nisam nikada mogla ni pomisliti da će otići u tom smjeru, ali s mojim je školovanjem i inače bilo zanimljivo. Prvo sam na očevo inzistiranje, protiv svoje volje, upisala Ekonomsku školu u Zagrebu, no i on je vrlo brzo shvatio da to nema smisla pa sam se prebacila u frizere, što sam oduvijek željela. U konačnici sam je i završila, a onda sam s ciljem stjecanja i teorijskog znanja o ovom poslu odradila prekvalifikaciju za fitofarmaceuta – otkrila je Marija. Danas su jako zadovoljni.

Volja i strpljenje

Može se od ovoga lijepo živjeti. Bilo je pet, šest godina kada smo se patili, ali s fondovima i državnom zemljom dobili smo veliki vjetar u leđa. Istina je da država nema baš previše razumijevanja za nas stočare, ali uspijevamo sve to prebroditi. Primjerice, do ove godine tele je moralo biti s kravom dva mjeseca i nakon toga smo ga mogli prodati, a sad je uveden sustav da moramo držati tele uz kravu šest mjeseci i to je uvjet da bismo dobili poticaj. To nam poskupljuje troškove, no prilagodit ćemo se i tome. Što je ključno? Volja, strpljenje i vjera da će ići nabolje – ističu Marija i Matija, koji četiri godine nisu bili na ljetovanju.

Teško je, naime, uskladiti sve obaveze, posebno jer ljeti ima posla sa skidanjem usjeva i svaki dan je unaprijed određen. No, ove godine će, kažu, naći vrijeme i za sebe i svoju djecu, 15-godišnju Tenu i 13-godišnjeg Frana, koji bi, kako kaže tata Matija, mogao biti i nasljednik imanja jer je od malih nogu uz njih u štali ili na polju, a da zna baratati svom poljoprivrednom mehanizacijom, nije sporno. Tena će od jeseni krenuti u Ekonomsku školu, a to bi im također kasnije moglo puno pomoći što se tiče upravljanja imanjem.

– U mojoj obitelji, još od pradjeda, svi su se bavili poljoprivredom. Inače, pradjeda su početkom 20. stoljeća na području Dalmacije jedni ljudi pronašli zamotanog u listu, doveli su ga ovdje i dali mu prezime Kalistović. Tako je nastala naša obitelj, a što se tiče ovog posla, cilj je ostati i opstati. Plan je i povećati stočni fond, obnoviti stado i doći do nekih 70-80 junica – rekao je Matija, a Marija poručila kako je posebno sretna i ponosna što je ušla u uži izbor za najboljeg mladog poljoprivrednika u Hrvatskoj.