Nekategorizirano

Uzajamni fondovi kroz SP ZPP za razdoblje 2023.-2027.

Unutar Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020. kroz tip operacije 17.1.1. „Osiguranje usjeva, životinja i biljaka“ dodjeljivala se potpora za sufinanciranje premije osiguranja (u iznosu od 70 %) za police osiguranja koje pokrivaju gubitke veće od 20 % prosječne godišnje poljoprivredne proizvodnje za sljedeće rizike: nepovoljne klimatske prilika (tuča, mraz, požar, suša, poplava…) i bolesti životinja.

Kako bi poljoprivrednici lakše prebrodili poremećaje u proizvodnom ciklusu uslijed sve učestalijih klimatskih nepogoda potrebno je nastaviti promicati i druge instrumente upravljanja rizicima kao što su uzajamni fondovi kroz Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike RH za razdoblje 2023.-2027. (u daljnjem tekstu: Strateški plan) te omogučiti uključivanje što većeg broja poljoprivrednika, osobito malih i srednjih gospodarstava u uzajamne fondove.

Države članice mogu, u skladu sa svojom procjenom potreba i člancima 19. i 76. Uredbe (EU) 2021/2115, dodijeliti potporu za različite vrste instrumenata za upravljanje rizicima, uključujući instrumente za stabilizaciju prihoda, kao:

(a) financijske doprinose za premije osiguranja

(b) financijske doprinose za uzajamne fondove, uključujući za administrativne troškove osnivanja

(c) najviše 3 % izravnih plaćanja koja se trebaju isplatiti svim poljoprivrednicima.

Financijski doprinos za uzajamne fondove, uključujući za administrativne troškove osnivanja dodjeljuje se za uzajamne fondove koji mogu pokrivati gubitke uzrokovane nepovoljnim klimatskim prilikama, bolestima životinja/biljaka ili najezdom štetočina, izvanrednim ekološkim situacijama ili mjerama poduzetim za iskorjenjivanje ili ograničavanje biljne bolesti ili parazitske infestacije koja uništava više od 20 % prosječne godišnje proizvodnje poljoprivrednika u prethodnom trogodišnjem razdoblju ili njegove prosječne trogodišnje proizvodnje izračunate u prethodnih pet godina, isključujući godinu s najmanjom proizvodnju i onu s najvećom proizvodnjom.

Poljoprivrednici osnivaju uzajamni fond i sufinanciraju ga vlastitim sredstvima ovisno o odabranom akreditiranom modelu financiranja.

Financijski doprinos u okviru ove intervencije može se odnositi na sljedeće:

– administrativne troškove za osnivanje uzajamnog fonda raspoređene na najviše tri godine

– iznose koje uzajamni fond isplaćuje kao financijsku naknadu poljoprivrednicima

– kamate na komercijalne kredite uzete iz uzajamnog fonda za isplatu financijske naknade poljoprivrednicima u slučaju krize

– temeljni kapital uzajamnog fonda i sl.

Države članice ograničavaju potporu iz uzajamnog fonda do 70 % prihvatljivih troškova.

Uvjeti prihvatljivosti korisnika:

– korisnik potpore mora biti član uzajamnog fonda i uplatiti dospjele doprinose

– korisnik potpore mora biti aktivni poljoprivrednik.

Uvjete prihvatljivosti uzajamnog fonda određuje svaka država članica, a minimalno obuhvaćaju sljedeće:

– akreditira ga nadležno ministarstvo

– mora slijediti transparentnu politiku u pogledu uplata i isplata iz fonda

– mora imati početni temeljni kapital

– moraju se osigurati jasna pravila o dodjeli odgovornosti povezanih s mogućim nastalim dugovima

– uključuje kazne u slučaju nemara poljoprivrednika.