Novosti

Svjetski dan mlijeka

Inicijativnom Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO), od 1. lipnja 2001. godine, na današnji dan se obilježava Svjetski dan mlijeka. Ujedinjeni narodi su prepoznali važnost mlijeka i mliječnih proizvoda kao globalne hrane i potrebu da se koordiniranim aktivnostima širom svijeta promiču dobrobiti mlijeka i mliječnih proizvoda te njihova uloga u egzistenciji i prehrani ljudi.

Svjetski dan mlijeka u 2023. godini posvećen je mljekarstvu s posebnim naglaskom na teme vezane uz smanjenje njegovog potencijalno negativnog utjecaja na okoliš s ciljem zajedničkog djelovanja, koje integrira utjecaj sektora na okoliš, prehranu i društvo.

Važnost očuvanja mljekarstva u Hrvatskoj je prepoznata u strateškim dokumentima Republike Hrvatske koje Ministarstvo poljoprivrede, zajedno s dionicima ovog sektora, kontinuirano provodi. Strateški plan Republike Hrvatske za razdoblje 2023.-2027. obuhvaća sve glavne instrumente koji se financiraju iz Zajedničke poljoprivredne politike: izravna plaćanja, potporu za ruralni razvoj i intervencije specifične za određene tržišne sektore.

Specifično za sektor mljekarstva istaknut ćemo proizvodno vezanu potporu kroz  intervenciju 32.01  „Krave u proizvodnji mlijeka“ koja ima za cilj stabilizaciju dohotka proizvođača mlijeka te smanjenje pada broja krava u proizvodnji mlijeka (podintervencije „Krave u proizvodnji mlijeka“ i „Prvotelke“).

Važno je spomenuti i intervenciju 70.06.  „Plaćanja za dobrobit životinja“, kroz koju će se poljoprivrednicima isplaćivati potpora za kategoriju „Mliječne krave“, u cilj poticanja poljoprivrednika na provedbu dobrobiti životinja, kako bi se poboljšali životni uvjeti domaćih životinja te kako bi bili što sličniji njihovim prirodnim potrebama. Dobrobit životinja u govedarstvu – mliječne krave podržava veće standarde iz tri područja dobrobiti (poboljšana hranidba, poboljšani uvjeti smještaja i pristup na otvorenom).

Informacije o ostalim intervencijama iz ruralnog razvoja (potpora za korištenje obnovljivih izvora energije, potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda, mlade i male poljoprivrednike, sustave kvalitete, aktivnosti informiranja i promoviranja, EIP operativne skupine, kratke lance opskrbe i lokalna tržišta, uspostavu i rad proizvođačkih organizacija, potpora prenošenju znanja, pružanje savjetodavnih usluga) i izravnih plaćanja, koje su na raspolaganju poljoprivrednicima i prerađivačima mlijeka kroz Strateški plan pronađite na poveznici.